A széder, a „megőrzés éjjele”

Ez a fejezet tulajdonképpen a széder este „forgatókönyve”. Leírja, hogy milyen teendők vannak közvetlenül az ünnep bejövetele előtt és a széderest szinte minden mozzanatát.
A zsidó ünnepek napnyugtától napnyugtáig tartanak, a magyarázata a Tórából való: (1Mózes 1:5) És elnevezte I'sten a világosságot nappalnak, a sötétséget elnevezte éjjelnek. És lett este és lett reggel: egy nap.
Tehát a készülődés még naplemente előtt megkezdődik. Előkészítik az asztalt, díszesen megterítik, az asztal közepén helyezkednek el az ünnepi gyertyák, közöttükElijahu próféta jelképes kelyhe.
Mire a házigazda hazatér a zsinagógából, a gyertyák meleg fénye és a megterített asztal várja. 

A Haggada első oldalai rövid összefoglalót adnak, a széder este levezetéséhez.  Az ünnepet megszentelő imától, a szimbolikus ételek elfogyasztásán át, a háladalok énekléséig. A Haggadának ez a fejezete két nyelven olvasható a könyvben. A hagyományos, az imakönyvekben is alkalmazott, pontozott héber és a magyar fordítás, hogy még azok is értsék, akik nem tudnak héberül.
Az est folyamán felemelik a szédertálat, rajta a maceszlapokkal: „Íme, lássátok ilyen voltt a sanyarúság kenyere, melyet őseink Egyiptom országában ettek.” Ezután a Peszah egyik fontos üzenetét mondja el a széderest levezője: „Az éhező jöjjön és egyék velünk, a nélkülöző ülje velünk a Peszah ünnepét!” Az utóbbi mondat az előbbiekben már többször említett Tórai parancsra hívja fel a figyelmét a széderen részt vevőknek, hogy az rásorulóknak, erejükhöz mérten segitsenek.

Ezen az estén a hagyomány szerint a gyermekek megkérdezik: Miben különbözik ez az este a többi estétől? (Má nistáná hálájlá háze?) A kérdésekre adott válaszokon keresztül az széderest résztvevői – a IX., XI. századtól szinte változatlan szövegű haggadákból – ismerik meg Izrael fiainak egyiptomi rabszolgamunkáját, és csodálatos megmenekülését. A Peszah megtartása közel háromezer éve kötelessége a zsidóságnak: „...És add tudtára fiadnak azon a napon: annak okán van, amit tett az Örökkévaló velem, mikor kijöttem Egyiptomból. És legyen neked jelül, kezeden és emlékül szemeid közt, hogy legyen az Örökkévaló tana a szádban, mert erős kézzel vezetett ki téged az Örökkévaló Egypitomból. És tartsd meg ezt a törvényt annak idejében évről-évre...” (2Mózes 13:8-10) 

Az OMZSA Haggada széderestét leíró részét itt olvashatják el.

Az ünnep után az OMZSA Haggada épen maradt régi nyomóelemeinek restaurálási folyamatát bemutatva ismertetjük meg Olvasóinkkal a Haggada  utolsó fejezeteit.

Minden kedves olvasónknak kóser Pészahot kívánunk,
a széder est végén szokásos köszöntéssel:
Jövőre Jeruzsálemben!
L’sana habáá birusálájim!
!לשנה הבאה בירושלים